Poštovani roditelji

Polazak deteta u jaslice/vrtić je izuzetno značajan za dete ali i za Vas. Ono je jedno od prelomnih događaja kada završava jedno a počinje drugo razdoblje detetovog života, ALI ne zaboravite da isto tako predstavlja deo normalnog razvojnog puta u životu deteta. Mnoga deca i njihovi roditelji to iščekuju s radošću, znatiželjom, ali i određenim srahom. Kako će se moje dete snaći?! Hoće li tete primetiti kad mu nešto treba?! Ovo su samo neka od pitanja koja postavljaju roditelji.

Kako deca reaguju?

Polazak u jaslice/vrtić često predstavlja prvo odvajanje deteta od roditelja i ulazak u nepoznat prostor sa nepoznatim ljudima zbog čega većina dece doživljava svojevrsnu krizu. To je razdoblje prilagođavanja i stoga je izuzetno bitno da roditelji detetu, dok je s njima, pruže dodatnu pažnju, nežnost, strpljenje i razumevanje. Proces prilagođavanja kod neke dece traje duže, kod neke kraće. Koliko god bio mučan kod neke dece, ne ostavlja psihičke ili zdravstvene posledice na razvoj deteta.

Kada ostavljate dete u vrtiću nastojte:

Ponašanja roditelja koja će olakšati detetov boravak u vrtiću

Prvih dana boravka u vrtiću dete može:

Šta može otežati odvajanje?

I UVEK IMAJTE NA UMU DA VRTIĆ TREBA BITI LEPO MESTO PUNO IGRE I ZABAVE I DA ĆE SVE TEŠKOĆE PRILAGOĐAVANJA PROĆI!

NIJEDAN RODITELJ NIJE LOŠ RODITELJ AKO MORA RADITI.

TO ŠTO OSTAVLJATE SVOJE DETE U VRTIĆU DA RAZVIJA NOVE VEŠTINE I ZNANJA SHVATITE KAO IZAZOV A NE KAO KAZNU!!!